Wydarzenia

Wernisaż wystawy Victora Gradosa - 14.01.2016

fot. Arkadiusz Bała
Wyprawa do sanktuarium Machu Picchu i Cusco -
- Victor Grados
Wernisaż wystawy 14 stycznia 2016, Czeladź


Dzisiaj, tj, 14 stycznia mieliśmy niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w wernisażu pierwszej indywidualnej wystawy naszego przyjaciela Victora Gradosa! Victor jest w ŚTF od samego początku istnienia naszego Towarzystwa! Victor to Polak, Peruwiańczyk, Europejczyk i Czeladzianin w jednej osobie. To wyśmienity Szef Kuchni, Fotograf, Menadżer - ale przede wszystkim dobry człowiek i fantastyczny przyjaciel.

Ilość gości na wernisażu zaskoczyła nawet samych organizatorów - Miejską Bibliotekę Publiczną w Czeladzi. Swoją obecnością zaszczycił uroczystość sam Burmistrz Czeladzi - Pan Zbigniew Szaleniec.

Vitor - dziękujemy i gratulujemy!.............................................................................................................................................................................................................Portret Mówiony - uzupełniony Andrzeja Koniakowskiego - 19.05.2014

fot. Józef Wolny


Portret Mówiony – uzupełniony Andrzeja Koniakowskiego 

W dniu 19 maja 2014 roku mieliśmy niewątpliwą przyjemność spotkać się z naszym znamienitym kolegą - Andrzejem Koniakowskim.

Spotkanie miało miejsce w Bibliotece Śląskiej. Andrzej Koniakowski to znakomity fotografik od zawsze związany ze Śląskiem i z charakterystycznym dla tego miejsca w Polsce przemysłowym pejzażem tego regionu.
 

(...). Fotografia Andrzeja Koniakowskiego to przykład zjawiska pogranicznego; to już nie jest dokument krajoznawczy w sensie klasycznym, nie da się tych zdjęć podzielić według miejsc i czasów wykonania, posegregować w teczkach i za 50 lat wyciągnąć i pokazać; jak wyglądał Chorzów, Siemianowice czy Chebzie. A jednocześnie, jako całość, jest to Śląsk prawdziwszy od „prawdziwego” oglądanego. Śląsk syntetyczny, sprowadzony do jednego bogatego przeżycia. Jest w zestawach tego autora ogromna siła przekazu, narzucenia widzowi swojego spojrzenia i przeżywania. Koniakowski idzie na przełaj, ukazuje gotową syntezę (...).
 

Juliusz Garztecki


.............................................................................................................................................................................................................HAITI - Józef Wolny, Nakło Śląskie - 10.01.2014
fot. Arkadiusz Bała

10 stycznia 2014 roku w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbył się wernisaż wystawy fotograficznej naszego kolegi - mentora i inicjatora Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego - Józefa Wolnego.


Józef jak zwykle interesująco i pomimo tego, że od powstania tych zdjęć minęło sporo czasu - ciągle z przejęciem opowiadał o Haiti, potwornej tragedii jaka spotkała ten kraj i żyjących tam ludzi, ale opowiadał również o tym, jaki wpływ ta historia miała i ciągle ma na Niego samego. Wspólnie z Krzysztofem Millerem panowie podzielili się z licznie zgromadzoną publicznością również swoimi refleksjami na temat fotografii w ogóle.

To pierwszy w 2014 roku wernisaż w CKŚ-u w Nakle Śląskim. Wystawę będzie można oglądać do 10 lutego - serdecznie zapraszamy!
.............................................................................................................................................................................................................


Anielskie Pierniki - 10.12.2013
fot. Arkadiusz Bała

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia... i wszystko powoli nabiera świątecznego charakteru.

Nasze dzisiejsze spotkanie również miało charakter świąteczny i to z kilku powodów. Po pierwsze odwiedziły nas dzieci. I to dzieci wyjątkowe – bo takie, które mają układy z Aniołami Stróżami. Co prawda, każdy ma swojego Anioła Stróża, jednak nie każdy (a szczególnie dorośli) żyje z tym swoim Aniołem w zgodzie. Nasi dzisiejsi goście – bez wątpienia ze swoimi Aniołami żyją w zgodzie. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że to te dzieci dają tym Aniołom ich anielską moc!

Drugi powód niezwykłości dzisiejszego ŚTF-owego spotkania to pierniki! I to nie jakieś takie normalne… Nasze dzisiejsze pierniki były świąteczne, słodkie, kolorowe – no po prostu Anielskie!

Mamy nadzieję, że to spotkanie z dziećmi z Domu Aniołów Stróżów choć było wyjątkowe – to nie będzie jedyne i że dzieci (wraz ze swoimi Aniołami Stróżami) odwiedzą nasz jeszcze nie raz!

A my zachęcamy do odwiedzenia w Katowicach adresu Sienkiewicza 27 – może jeszcze znajda się jakieś świąteczne – Anielskie Pierniki – można kupić!

I zachęcamy do odwiedzenia Aniołów Stróżów – www.anioly24.pl

.............................................................................................................................................................................................................


Spotkanie z Tomaszem Jodłowskim - 19.10.2013
fot. Arkadiusz Bała

W dniu 19 października w Sosnowcu zaprzyjaźniona z ŚTF-em grupa 4Photo zrobiła miłą niespodziankę i zaprosiła na swoje kolejne spotkanie do Cafe pod Migawką naszego przyjaciela - Tomasza Jodłowskiego, członka Związku Polskich Artystów Fotografików, stypendystę Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury – projekt fotograficzny: „Sound of Silesia” 2011.

Tomasz zaprezentował swoje prace - diaporamy, które zrobiły duże wrażenie na oglądających. Jak zwykle przybyło ich na spotkanie bardzo wielu. Fascynujące jest również to, że często na spotkania przychodzą ludzie, na co dzień nie związani z fotografią... można powiedzieć - przypadkowi (Cafe pod Migawką "sąsiaduje" z Centrum Informacji Miejskiej do której wchodzą ludzie "prosto z ulicy") i zostają do końca spotkania słuchając opowieści o zdjęciach i historiach z nimi związanych.

Fotografia ma moc przyciągania ludzi!

Wiele było pytań i dyskusji o HDR-ach, presetach i technikach szlachetnych...


Poniżej mały reportaż z wydarzeń tamtego sympatycznego, sobotniego przedpołudnia (preset: "Sepia Tone").


.............................................................................................................................................................................................................Trzeci numer FramesFactory i Konkurs "Portret" - 31.07.2013
fot. Uczestnicy Warsztatów HOLDENA


W nocy z 30 na 31 lipca miała miejsce premiera nowego, trzeciego już numeru magazynu fotograficznego „FramesFactory”. Jest to internetowy kwartalnik, któremu patronują ZPAF Okręg Śląski, Śląskie Towarzystwo Fotograficzne, Polskie Radio Katowice, Stowarzyszenie Sztuka i Teatr oraz Jazz Forum. Założeniem wydawcy i redakcji „FramesFactory” jest pokazywanie ciekawych zdjęć ciekawych ludzi i pomimo tego, że wydawnictwo mocno osadzone jest w środowisku śląskim, nie ogranicza się jedynie do fotografii i autorów związanych z tym regionem Polski.


Motywem przewodnim najnowszego numeru „FramesFactory” jest człowiek, który jako temat zdjęć nigdy tak naprawdę nie stracił na znaczeniu pomimo tego, że dzisiejsza fotografia wciąż poszukuje nowych źródeł inspiracji – jak pisze Redakcja FF w artykule wstępnym do aktualnego numeru. Podobnie jak w poprzednich dwóch, tak i w trzecim pojawia się Gość Numeru. Tym razem jest nim zdobywca kilkunastu prestiżowych nagród w konkursach fotografii prasowej, fotoreporter prasowy i członek ZPAF – Arkadiusz Gola, prezentujący materiał zrealizowany na przestrzeni lat 2003 - 2012 pokazujący codzienne życie w dzielnicach robotniczych na Górnym Śląsku. Oprócz Arkadiusza Goli swoje prace zaprezentowali również: Marian Panic, Marek Locher, Przemek Ledwoch, Arkadiusz Bała oraz Grupa Fotograficzna ZASPA i członkowie Warsztatów Fotograficznych Holdena.


Nowe „FramesFactory” zaprasza również do udziału w ogłoszonym na swoich łamach konkursie, którego tematem jest portret, a nagrodą główną udział we wspomnianych w Warsztatach Fotograficznych Holdena.


Najnowszy numer można pobrać ze strony wydawnictwa..............................................................................................................................................................................................................Drugi numer FramesFactory - 30.04.2013
fot. Krzysztof Miller


Z olbrzymią satysfakcją zapraszamy Państwa do lektury drugiego numeru Frames Factory. Gościem numeru jest tym razem Krzysztof Miller - absolwent wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi (1980r). Autor zdjęć do filmów fabularnych i dokumentalnych współpracujący z ARTE, ZDF, Canal+, Discovery oraz Telewizją Polską. Jest również członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Związku Polskich Artystów Fotografików oddz. Śląski.


Oprócz zdjęć Krzysztofa Millera w drugim numerze FF zobaczycie prace Marka Wesołowskiego, Arkadiusza Ławrywiańca, Józefa Wolnego, Janusza Różańskiego, Przemysława Ledwocha i Arkadiusza Bały.

Drugi numer FF można pobrać ze strony wydawnictwa.

Zapraszamy!.............................................................................................................................................................................................................Spotkanie z Markiem Wesołowskim - 20.04.2013
fot. Arkadiusz Bała


W dniu 20 kwietnia w Sosnowcu w ramach spotkań organizowanych przez zaprzyjaźnioną z ŚTF grupę fotograficzną 4photo, w Cafe Pod Migawką, odbyło się kolejne - już czwarte spotkanie, tym razem z naszym ŚTF-owym kolegą - Markiem Wesołowskim. W trakcie spotkania - prowadzonego pod szyldem „Wędrówki Peryferyjne” Marek zaprezentował nam kilka cykli swoich prac, w tym m.in. cykl "Świątynie", "Drzewa" czy bardzo osobisty zestaw zdjęć pod nazwą "Portret Ojca". 

Po spotkaniu z Markiem - ku uciesze niczego nie spodziewających się przechodniów - przeprowadziliśmy wspólnie mały performance fotograficzny a później udaliśmy się na nasze ŚTF-owe spotkanie przy dobrej kawie, czekoladzie i innych smakołykach. 

Więcej zdjęć można obejrzeć na stronie 4photo, a poniżej mały reportaż z wydarzeń tamtego sympatycznego, sobotniego przedpołudnia.


.............................................................................................................................................................................................................Nowy magazyn fotograficzny - 31.01.2013
fot. Józef Wolny


Mamy przyjemność zaprosić Państwa do lektury nowego magazynu fotograficznego.

To bezpłatny magazyn internetowy, efekt pracy pasjonatów fotografii. Magazyn nazywa się "FramesFactory", idea to kadr, pełna klatka - Full Frame, w skrócie FF, konotacja z migawką... wszystko co jest w takim rozumieniu związane z fotografią.


Magazyn jako kwartalnik będzie zawierał głównie prezentacje autorskie wybranych autorów ze środowiska nie tylko śląskiego, z dbałością o wysoki poziom merytoryczny i artystyczny.


Gościem niniejszego, pierwszego numeru jest Pani Katarzyna Łata-Wrona, Prezes Śląskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików, wśród autorów są również członkowie tego związku prezentujący prace znane, uznane i nagradzane oraz - co dla nas szczególnie miłe - członkowie Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego.


Magazyn możecie Państwo pobrać na stronie wydawnictwa.

.............................................................................................................................................................................................................Obiektywnie Śląskie - 20.10.2012
fot. Arkadiusz BałaW sobotę 20 października odbył się wielki finał III edycji konkursu. W atrium Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach zgromadzili się nie tylko autorzy nadesłanych prac konkursowych i ich najbliżsi, ale także patroni instytucjonalni oraz medialni konkursu: Muzeum Historii Katowic, Silesia Film, Regionalny Ośrodek Kultury, Centrum Kultury Katowice , Śląskie Towarzystwo Fotograficzne, stowarzyszenie fotograficzne „Pozytyw”, Empik, TVP Katowice, Radio Egida. Łącznie ponad 150 osób.
............................................................................................................................................................................................................

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz